Wszystko o uprawie i pielęgnacji migdałowca
Migdałowiec trójklapowy to krzew, który często sadzi się w przydomowych ogródkach. Drzewko nie jest trudne w uprawie, a w okresie kwitnienia zachwyca kwiatami, przypominającymi małe pąki róż. Nic więc dziwnego, że cieszy się sporą popularnością wśród miłośników ogrodnictwa. W artykule piszemy, jak należy pielęgnować migdałowiec oraz jakie wymagania ma ta roślina.
Charakterystyka migdałowca
Migdałowiec trójklapowy, zwany również migdałkiem, to rodzaj popularnego krzewu owocowego, który wyróżnia się obfitym kwitnieniem i jest dość łatwy w uprawie. Roślina pochodzi z północno-wschodnich Chin i zalicza się ją do rodziny różowatych. Jest też spokrewniona z brzoskwiniami, morelami i migdałem zwyczajnym. Najczęściej występującą odmianą jest jasnoróżowa Multiplex. Liczne małe kwiaty pojawiają się wczesną wiosną, jeszcze przed rozwinięciem się liści. Krzew osiąga maksymalnie 3 metry wysokości i ok. 2 metry szerokości. Migdałek trójklapowy można nabyć w Szkółce drzewek Waleczek prowadzonej przez Barbarę i Krzysztofa Waleczków.
Wymagania migdałowca
Migdałowiec jest dość wymagający, jeśli chodzi o warunki glebowe i temperaturę, ale jednocześnie łatwy w uprawie. Należy go sadzić w żyznej, wilgotnej i dobrze przepuszczalnej ziemi. Raczej nie będzie dobrze rósł się na glebach ciężkich, suchych i piaszczystych. Optymalnie rozwija się na stanowisku słonecznym i osłoniętym (krzew źle znosi wystawienie na intensywny wiatr). Migdałowiec dobrze jest więc sądzić po stronie południowej, blisko ściany budynku (która ochroni przed wiatrem) lub w pobliżu innych większych roślin. Trzeba również pamiętać, że migdałek nie jest odporny na niskie temperatury. Z tego powodu na zimę zaleca się osłaniać drzewko przy użyciu maty słomianej albo agrowłókniny.
Jak pielęgnować migdałowiec trójklapowy?
Najważniejsze w uprawie migdałowca jest odpowiednie przycinanie krzewu. Zapewnia to bujne kwitnienie oraz estetyczny kształt korony. Przycinania dokonuje się wiosną, tuż po kwitnieniu, najlepiej w maju lub w czerwcu. Ogrodnicy zalecają też powtarzanie tego zabiegu pielęgnacyjnego w lipcu, aby usunąć uszkodzone i słabe pędy. O czym jeszcze należy wiedzieć? Prawidłowy wzrost migdałowca trójklapowego nie będzie możliwy bez regularnego podlewania. Trzeba o tym pamiętać szczególnie tuż po posadzeniu. Aby natomiast ograniczyć parowanie wody, warto wykorzystać specjalny namiot z folii, dbając o częste wietrzenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana