Usuwanie barier architektonicznych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami
Codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami oznacza konieczność ciągłego pokonywania wielu barier architektonicznych. Problemami są wąskie przejścia, schody, nierówne podłoże, ale też umieszczone w niewłaściwych miejscach klamki i przyciski. Przeszkody tego typu są bardzo kłopotliwe na zewnątrz, lecz we własnym mieszkaniu stają się jeszcze bardziej dotkliwe. Sposobem na ich usunięcie jest odpowiednie przystosowanie mieszkania.
Przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby z niepełnosprawnością
Dobrze przeprowadzona adaptacja mieszkania polega na usuwaniu barier architektonicznych i takiej organizacji przestrzeni, by osoba z niepełnosprawnością mogła się w niej swobodnie poruszać i korzystać ze wszystkich pomieszczeń i udogodnień. Do najistotniejszych kwestii należy zapewnienie odpowiedniej szerokości przejść – poszerzenie drzwi, korytarzy, a nawet kompletna przebudowa mieszkania. Istotne jest wyrównanie podłoża – pozbycie się progów, różnic poziomów czy wybudowanie ramp, jeśli okaże się to niemożliwe. Równie ważne będzie przeniesienie niżej włączników oświetlenia, klamek oraz kranów. Nie można także zapomnieć o pozbyciu się dywanów i mebli lub zabudów, które zmniejszają ilość dostępnego miejsca. Konieczne okaże się też poradzenie sobie ze schodami czy to przez montaż rampy, o ile pozwala na to ilość miejsca, czy przez zamontowanie właściwego podnośnika.
Przygotowanie pomieszczeń dla osoby z niepełnosprawnością
Duże znaczenie ma także odpowiednie przygotowanie pomieszczeń, z których będzie korzystała osoba z niepełnosprawnością. Najważniejszym sposobem pozbywania się barier architektonicznych będzie prawidłowe przystosowanie łazienki, kuchni oraz sypialni. Jeśli chodzi o łazienkę, to istotne będzie zapewnienie właściwej ilości miejsca do manewrowania wózkiem. Liczyć się będzie zainstalowanie uchwytów umożliwiających korzystanie z toalety, a także umywalki, pod którą będzie można swobodnie wjechać. W przypadku prysznica najlepszym rozwiązaniem będzie otwarta strefa prysznicowa z odpływem w podłodze, specjalnym krzesełkiem, na które można się przesiąść oraz nisko umieszczoną armaturą. W kuchni istotne będą blaty, pod które wjedzie wózek oraz płytki zlew. Szafki i sprzęt AGD muszą być na właściwej wysokości, warto wyposażyć je w wyciągane półki lub kosze cargo. W sypialni dobrym rozwiązaniem będzie montaż podnośnika ułatwiającego transfery na łóżko i na wózek. Firmą, która specjalizuje się w przygotowaniu pomieszczeń dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się, jest REHABUD zajmująca się adaptacją mieszkań dla osób z niepełnosprawnością.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana