Różne kolory ścian w jednym pokoju – hit czy kit?
Jeden pokój można zaaranżować na niezliczoną ilość sposobów, nadając mu tym samym niepowtarzalny charakter. Można postawić na jeden wybrany styl lub łączyć ich kilka ze sobą. Już samo to, na jakie kolory pomalowane będą ściany, ma wpływ na to, jak osoby przebywające w pokoju będą się czuć. Wielu osobom trudno jest wybrać jeden kolor i wówczas rodzi się pytanie, czy łączenie różnych kolorów ścian w jednym pomieszczeniu to dobry pomysł?
Czy warto zdecydować się na różne kolory ścian w jednym pokoju i jak je łączyć?
Łączenie różnych kolorów ścian w jednym pokoju to doskonały pomysł, niezależnie od tego, w jakim stylu zostało urządzone mieszkanie. Tym zabiegiem można m.in. wyznaczyć poszczególne strefy w pomieszczeniu, nadać mu dynamiki lub je stonować. Należy jednak wiedzieć, w jaki sposób łączyć kolory, aby stworzyć spójną, estetyczną całość. A tych sposobów jest kilka, w tym na podstawie teorii barw, ich temperatury, nasycenia czy odcieni.
Sprawdzonym sposobem jest łączenie kilku odcieni tej samej barwy, tworząc tym samym kompozycję monochromatyczną, czyli taką, w której kolory wzajemnie się dopełniają. Temperatura barw powinna jednak być za każdym razem taka sama, więc warto ją ocenić jeszcze przed zakupem farby do ścian. Natomiast posiłkując się kołem barw, można połączyć kolory sąsiadujące ze sobą bądź leżące naprzeciwko siebie. W pierwszym przypadku pokój zyskuje harmonijny wystrój, w drugim natomiast staje się bardziej dynamiczny i żywy.
Dobrym pomysłem jest także mieszanie ze sobą kolorów neutralnych, takich jak beże, szarości czy brązy. Ciekawy efekt można uzyskać również malując ściany w jednym kolorze, lecz o różnym nasyceniu. Przykładem takiego zestawienia jest np. jasna zieleń i zieleń butelkowa czy błękit i kolor granatowy.
O czym jeszcze warto pamiętać, aranżując pokój z różnymi kolorami ścian?
Warto mieć na uwadze, że kolory ścian w pokoju nie tylko wpływają na samopoczucie przebywających w nim osób, ale także determinują wrażenia optyczne, jakie będzie wywierał. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie lub ma ograniczony dostęp do światła dziennego, warto postawić na jasne kolory, które te światło będą odbijać. Ciemne kolory sprawdzą się natomiast w pokojach przestronnych i słonecznych.
Jak zaznacza specjalista z firmy Sawo-met, kolorystyka ścian może optycznie wydłużyć, skrócić, poszerzyć, obniżyć lub podwyższyć pomieszczenie. Doskonałym przykładem jest wpływ koloru sufitu na to, jak odbierane jest pomieszczenie. Jasny sufit sprawia, że pokój wydaje się wyższy i odwrotnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana