Rola skutecznego zarządzania drzewostanem
Zarządzanie drzewostanem umożliwia zachowanie zarówno bezpieczeństwa ludzi czy pojazdów, jak i zdrowia, które ma duży związek z zarządzaniem środowiskiem. Często te dwie rzeczy mogą się wykluczać, ponieważ drzewa same w sobie polepszają mikroklimat i upiększają otoczenie. Niekiedy jednak mogą stanowić zagrożenie, szczególnie kiedy nie są odpowiednio zadbane. Jak powinno wyglądać skuteczne zarządzanie drzewostanem?
Dlaczego zarządzanie drzewostanem jest tak ważne?
Wielu ludzi uważa, że niektóre drzewa są stare, grożą zawaleniem, a więc i przygnieceniem przechodniów. Zwraca się również uwagę na uciążliwość spowodowaną sprzątaniem opadłych liści. Urzędnicy nie mogą jednak reagować na każde takie zgłoszenie, wycinając od razu drzewa, ponieważ mają oni za zadanie przede wszystkim je chronić. To dlatego w miastach oraz zarządach dróg wdraża się procedury systematycznej oceny stanu drzew.
Oczywiście nie zawsze da się przeprowadzić ten proces w taki sposób, aby drzewa były w 100% bezpieczne, jak i zapewniały ludziom dostęp do zieleni. Natomiast z pewnością ułatwia to działanie. Wstępem do przeprowadzenia odpowiedniej kontroli drzewostanu jest często inwentaryzacja zieleni, która polega na ilościowym spisie drzew i krzewów.
Jak należy zarządzać drzewostanem?
Zarządzanie drzewostanem nie jest jeszcze tak popularne w Polsce, nie stosują jej więc wszystkie miasta. Dobrym przykładem miejsca, które opanowało tę sztukę niemal do perfekcji, jest Hamburg, gdzie stworzono specjalną bazę danych drzew. Według tamtejszego zarządu drzewa sprawdza się w konkretnych odstępach czasowych. Pod uwagę bierze się te obiekty przyrody, które się starzeją, a także te znajdujące się przy drogach wzmożonego ruchu (sprawdza się je co 2 lata). Wszystkie te drzewa, które są mocno uszkodzone, poddaje się kontroli co rok. Również w Warszawie wypracowano niedawno Mapy Lokalizacji Pni Drzew i Mapę Koron Drzew. Projekty są jednak całkowicie świeże.
W Europie istnieją konkretne metody obliczania wartości drzew, np. Capital Asset for Amenity Trees (CAVAT) czy IGPiM. Można także skorzystać z metod, które zmniejszają ryzyko szkód wyrządzonych przez drzewa, i tu zalicza się np.: Wizualną Ocenę Drzewa czy Quantifi ed Tree Risk Assessment (QTRA). Inwentaryzacją zieleni w Gdańsku od 15 lat zajmuje się Pracownia Projektowa. Swoje usługi oferują zarówno klientom indywidualnym, jak i instytucjom, dlatego warto skorzystać z ich pomocy.
Każde miasto powinno zastanowić się nad wdrożeniem zarządzania drzewostanem. Drzewa są bowiem niezbędne do życia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana