Projekt technologiczny a rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej
Rozpoczęcie działalności gospodarczej, która będzie się znajdować pod nadzorem Sanepidu, wymaga od przedsiębiorcy dopełnienia szeregu formalności. Jednym z nich jest posiadanie projektu technologicznego. Czy jest ten dokument? Kto zajmuje się jego wykonaniem? Kim jest rzeczoznawca ds. higieniczno-sanitarnych? Co muszą zawierać uzgodnienia pod względem sanitarnym dla projektów budownictwa ogólnego?
Wyposażenie dla gastronomii
Umeblowanie i sprzęt dla branży gastronomicznej muszą wyróżniać konkretne cechy, między innymi łatwość do utrzymania w czystości, odporność na ścieranie czy inne uszkodzenia mechaniczne, a ponadto na działanie wysokich temperatur oraz dużą wilgotność. Zanim jednak będzie można przystąpić do wyposażenia posiadanych pomieszczeń, warto określić profil planowanej działalności – innego sprzętu będzie bowiem wymagać pizzera, a innego restauracja. Wszystko to są jednak szczegóły. W pierwszej kolejności należy zatroszczyć się bowiem o sam lokal. Aby móc prowadzić działalność gastronomiczną, potrzebna jest kuchnia główna, zaplecze kuchenne i techniczne, a ponadto wnętrza socjalne i porządkowe, toalety dla gości oraz pracowników i wreszcie sala konsumpcyjna. Pomieszczenia muszą być zaopatrzone w przyłącza energii elektrycznej, gazu, wody i kanalizacji. To jednak dopiero początek obwarowań.
Wymogi formalne
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury ściany i sufity wszystkich pomieszczeń muszą być gładkie, nieuszkodzone, utrzymane w jasnych kolorach, nienasiąkliwe i niepylące. Przepisy wymagają również obłożenia ścian glazurą – w kuchni do wysokości 2 metrów zaś w zmywalni aż do sufitu. Z kolei podłogi muszą być wykonane z gładkich, trwałych, nienasiąkliwych, nieśliskich i odpornych na uderzenia oraz ścieranie materiałów łatwo zmywalnych. Nie bez znaczenia pozostaje także oświetlenie, które w pomieszczeniach pracy stałej musi pozostawać naturalne. Prawo określa ponadto dopuszczalną wysokość pomieszczeń, rodzaj drzwi i futryn, a wreszcie umeblowania i urządzeń technicznych.
Dokumentem niezbędnym do otwarta działalności gastronomicznej, wykonywanym na podstawie istniejącego już projektu architektonicznego, jest projekt technologiczny, czyli plan rozmieszczenia wszystkich pomieszczeń oraz urządzeń, uwzględniający warunki HACCP i GMP/GHP. Można go sporządzić samodzielnie, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania specjaliście posiadającemu odpowiednie uprawnienia i wieloletnie doświadczenie. Wykonywaniem projektów technologicznych zajmuje się między innymi rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych, Maria Lipska-Matej Rzeczoznawca. Dopiero po skompletowaniu niezbędnej dokumentacji można zgłosić się do Sanepidu, który wyda decyzję potwierdzającą spełnienie wymagań lokalowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana