Loftowe aranżacje jako trend w nowoczesnych wnętrzach
Styl wnętrzarski, jakim jest loft, choć znany jest już z lat 60. ubiegłego wieku, cieszy się od niedawna wciąż rosnącą popularnością. Klimatyczny, pofabryczny charakter loftu, do niedawna przeznaczony wyłącznie dla przestronnych i mocno doświetlonych wnętrz, przemycany jest do coraz mniejszych pomieszczeń. Czym właściwie jest loft, czemu zawdzięcza coraz szersze grono wielbicieli i jak zaaranżować własne wnętrze w takim stylu?
Wnętrze loftowe, czyli jakie?
Loft to przede wszystkim przestronność i minimalizm. Wnętrza urządzone w tym stylu są niezwykle funkcjonalne, a ilość mebli oraz dodatków jest w nich ograniczona. To, co jeszcze do niedawna uznawane było za szpecące z aranżacyjnego punktu widzenia, jak odsłonięte rury, nieotynkowane ściany czy żeliwne kaloryfery, w lofcie traktowane jest jako ozdoba. Dzieje się tak dlatego, że styl ten narodził się w ubiegłym stuleciu w Nowym Jorku, gdy opuszczone hale produkcyjne i fabryki przekształcano w pracownie artystyczne oraz galerie. Choć wnętrza te sprawiają wrażenie niedokończonych, najczęściej są to apartamenty o wysokim standardzie, będące wyznacznikiem luksusu.
Ograniczony dostęp do pofabrycznych obiektów budowlanych sprawił, że dzisiejszy loft i jego fabryczny design stały się elastyczne. Nowo powstałe budynki projektuje się w taki sposób, aby wysokość i wielkość pomieszczeń były ponadprzeciętne oraz znajdowały się w nich duże przeszklenia. Funkcję poddasza użytkowego najczęściej zastępuje antresola. Loftowy charakter można uzyskać również w niewielkich mieszkaniach – podczas aranżacji należy pamiętać o wykorzystaniu materiałów konstrukcyjnych, jak beton, cegła czy drewno. Loft wyróżnia się tym, że dzięki zastosowaniu wymienionych materiałów, ograniczeniu ilości przedmiotów w pomieszczeniach oraz odpowiednim doborze dodatków, oferowanych np. przez internetowy sklep Nostimo, aranżację tą można dopasować do indywidualnych upodobań i potrzeb.
Jak urządzić wnętrze w stylu loft?
Loftowe wnętrza to przede wszystkim surowość i prostota, dlatego nie mogą być one obfite w kolory. Należy postawić na neutralną kolorystykę – biel, która doskonale powiększa optycznie pomieszczenie, przełamuje się za pomocą czerni, drewna, czerwonych cegieł czy betonu. Całości dopełniają odsłonięte elementy konstrukcyjne, drewniane bądź aluminiowe meble oraz metaliczne dodatki. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg zróżnicowanych produktów i materiałów budowlanych, za pomocą których możliwe jest wierne odwzorowanie pofabrycznego klimatu loftu. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie szkła, np. poprzez zastąpienie tradycyjnych, drewnianych drzwi wewnętrznych przesuwnymi drzwiami szklanymi, z loftowymi, czarnymi, szprosami. Z ich wykorzystaniem można także podzielić mieszkanie na strefy, dzięki czemu zyskamy więcej światła, a wnętrze nabierze przestrzenności.
Nie mniej ważne jest oświetlenie. Duże, stylizowane na autentyczne oprawy fabryczne lampy, masywne w odbiorze idealnie podkreślą industrialny charakter pomieszczeń. Mile widziane jest także widoczne okablowanie czy dekoracyjne, wielkie żarówki, niewymagające klosza. Ponadto wszelkie dodatki, jak donice, stojaki czy wieszaki warto wybrać w jednym tonie, aby ze sobą korelowały. Loft można również łatwo ocieplić za pomocą roślin doniczkowych – zarówno tych sporych rozmiarów, jak i tych niewielkich, zestawionych ze sobą na stojakach lub metalowych kwietnikach. Charakterystycznym dla loftu trendem jest także tworzenie galerii zdjęć i plakatów oraz nadawanie przedmiotom drugiego życia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana