Jakie techniki wykorzystuje się w celu wyciszania obiektów?

Prawidłowe wyciszenie domu lub mieszkania jest niezwykle ważne dla komfortu wszystkich domowników. Właściwości akustyczne obiektu wiążą się z kilkoma czynnikami – materiałami użytymi do wykonania elewacji i sposobem ich montażu, rozkładem pomieszczeń. Jak skutecznie i prawidłowo wyciszyć budynek? Czy budowniczy powinni skupić się tylko na termoizolacji zewnętrznych powierzchni, czy też na wnętrzach?
Jak prawidłowo wygłuszyć budynek?
Na izolację akustyczną budynku wpływają takie czynniki jak: stolarka okien i drzwi, konstrukcja i pokrycie dachu, sposób wykończenia elewacji, zastosowane materiały termoizolacyjne. Dobrymi materiałami izolacyjnymi są pustaki ceramiczne i beton komórkowy, beton o mniejszej gęstości, silikaty, keramzytobeton. Najpopularniejsze surowce to natomiast styropian i wełna mineralna, pianka poliuretanowa. Prawidłowy sposób wykończenia elewacji również jest bardzo ważny. Drzwi i okna powinny cechować się dobrą jakością i doskonałymi właściwościami akustycznymi. Dach należy wygłuszyć pianką lub matami termoizolacyjnymi (ewentualnie dołożyć jeszcze dobrej jakości dachówkę, która stanowi dodatkową ochronę).
Projektanci powinni zatem zwrócić uwagę na projektowanie akustyczne sal, domów mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej. Wszelkimi zabiegami z zakresu akustyki budowlanej i środowiskowej zajmuje się firma konsultingowa PomiaryAkustyczne.pl.
Jak wyciszyć wnętrza budynku?
Cichą przestrzeń w budynkach mieszkalnych najczęściej zaburzają dźwięki transmisyjne (dźwięki są przenoszone między kondygnacjami) lub dźwięki odbite (echo na skutek jakichś działań, np. stukania obuwia). Na dobre wyciszenie wnętrz w budynku mieszkalnym wpływa droższy, lepszej jakości podkład podłogowy, np. płyty i maty korkowe, podkłady piankowe. Warto zainwestować w podwieszany sufit z dodatkową warstwą izolacyjną, który pozwala mocno ograniczyć dźwięki transmisyjne. W skutecznym wygłuszeniu ścian pomogą tapety akustyczne, drewniane dekoracje, płytki i klinkiery, specjalne obrazy (z płótnem na piance akustycznej), piankowe panele.
Ważną rolę w wyciszaniu wnętrz odgrywają także meble. Nie wolno pozwolić na wiele wolnych przestrzeni w pomieszczeniu (pojawia się ryzyko tworzenia dźwięków odbitych). Im więcej miękkich materiałów w pokoju (dobrze pochłaniają dźwięki), tym lepiej. Właściwości akustyczne wnętrza poprawiają również ozdoby z wikliny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Creator Architekt Agnieszka Kulikowska
Architekci
woj. pomorskie83-110 Tczew, Gdańska 7 a lok. B lok. 7
-
JMG Projekt Marcin Głogosz
Biura projektów
woj. mazowieckie00-594 Warszawa, Belwederska 44b lok. 28
-
Archicons Biuro projektowo-usługowe Łukasz Kubić
Architekci
woj. lubelskie20-327 Lublin, Wrońska 1D lok. U3