Jak dobrać estetykę blachodachówki do wyglądu budynku?

Blachodachówka jest pokryciem, które prezentuje się na dachu niezwykle efektownie. Niektóre modele do złudzenia przypominają autentyczną dachówkę ceramiczną, a przy tym są lekkie i mają atrakcyjną cenę. Jednak nie jest to pokrycie o uniwersalnej estetyce. Czy wiesz, do jakich stylów architektonicznych pasują blachodachówki? Podpowiedź znajdziesz w artykule.
Czy blachodachówka pasuje tylko do architektury dworkowej?
Nieustająca moda na architekturę dworkową jest faktem. Do krycia tynkowanych na biało domów, z gankiem wspartym na kolumnach, zwieńczonych czterospadowym (rzadziej mansardowym) dachem doskonale nadaje się blachodachówka. Szczególnie efektownie prezentują się modele o wysokim przetłoczeniu, zbliżone formą do tradycyjnej dachówki ceramicznej. Przy kryciu domów o mniej wyszukanych bryłach, na dachach dwuspadowych, a także na obiektach gospodarczych dobrze wygląda blacha z niższym profilem. Oczywiście wybór typu przetłoczenia jest kwestią gustu i nie wpływa bezpośrednio na walory użytkowe blachodachówki.
W przypadku krycia dachów o skomplikowanych formach zastosowanie blachodachówki w arkuszach prowadzi do powstania dużej ilości odpadów. Dlatego wartą uwagi alternatywą jest blachodachówka modułowa. To materiał łatwy w użyciu, który generuje znacznie mniejszą ilość odpadów.
Czy blachodachówkę można zastosować do obiektów o nowoczesnych formach?
Nie ma technicznych przeciwwskazań, aby blachodachówką pokryć prosty w formie budynek, na przykład tzw. nowoczesną stodołę. Dlaczego jest to ryzykowne rozwiązanie, wyjaśnia ekspert z firmy Hanbud, producenta pokryć z blach powlekanych: – Dach ma funkcje ochronne, lecz także estetyczne. Minimalistyczna bryła budynku może ostro kontrastować z klasyczną formą pokrycia. Do obiektów o modernistycznej bryle znacznie lepiej pasują blachy trapezowe lub blacha na rąbek stojący.
Ważną kwestią przy wyborze pokrycia jest też kolor. Możesz go dobrać na zasadzie podobieństwa lub kontrastu do palety barw dominujących na elewacji i w otoczeniu budynku. Do tradycyjnie wyglądających domów pasuje czerwona blacha, najbardziej zbliżona kolorem do klasycznej dachówki ceramicznej. Z kolei przy obiektach o nieco nowocześniejszej bryle świetnie sprawdzają się odcienie szarości i czerń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Maria Lipska-Mateja Rzeczoznawca
Biura projektów
woj. mazowieckie08-103 Siedlce, gen. Orlicz-Dreszera 15 lok. 9
-
Euro-Projekt architekt Tomasz Jacyniewicz
Architekci
woj. podlaskie15-199 Białystok, Włościańska 18