Czym się różni trawa łąkowa od trawy sportowej?
Choć większość osób nie przywiązuje szczególnej uwagi do wyboru odpowiedniej mieszanki traw, jej prawidłowy dobór w dużej mierze wpływa na efektywny wygląd trawnika. W sklepach ogrodniczo-rolniczych znaleźć można bogaty asortyment traw o różnych właściwościach, które z powodzeniem sprawdzą się nawet w najmniej sprzyjających warunkach. W artykule skupiamy się na charakterystyce trawy łąkowej i sportowej.
Czym jest trawa łąkowa?
Trawy łąkowe, które stanowią naturalną dekorację krajobrazu – zwłaszcza latem i wiosną – są także cenną paszą dla bydła i zwierząt hodowlanych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w gospodarstwach rolniczych, jednak ze względu na swoje właściwości, równie dobrze sprawdzą się w przydomowym ogródku. W ich składzie znaleźć można bowiem także rośliny miododajne, które skutecznie przyciągają pszczoły. Stanowią więc idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie dobro środowiska naturalnego.
Mieszanki traw łąkowych skomponowane są z traw odpornych na udeptywanie, które umożliwiają stworzenie łąk o bogatych plonach. Rośliny znajdujące się w ich składzie dostarczają zwierzętom cennych składników odżywczych, a także niezbędnych makro i mikroelementów, utrzymując przy tym bardzo duży poziom smakowitości. Poszczególne rodzaje mieszanek różnią się od siebie specyfikacją, dzięki czemu mieszanki mogą zostać z łatwością dobrane do specyfikacji gleby.
Czym charakteryzują się trawy sportowe?
Z gospodarstwa rolniczego prosto na boisko piłkarskie! Trawy sportowe najczęściej wykorzystywane są w miejscach narażonych na intensywną eksploatację i ciągłe udeptywanie. Starannie dobrane kompozycje nasion pozwalają na długotrwałe zachowanie warunków użytkowych murawy, jednocześnie utrzymując jej estetyczny wygląd.
W ich składzie znajdują się wyjątkowo silne i odporne gatunki traw – opowiada o nich specjalista ze sklepu internetowego graminas.pl:
Skład mieszanek sportowych obejmuje najczęściej kilka rodzajów życicy, przeważnie trwałej i wielokwiatowej, a także kostrzewy – m.in. czerwonej i trzcinowej. Poszczególne produkty różnią się od siebie proporcjami wykorzystanych traw.
Choć mieszanki sportowe przeznaczone są głównie na boiska piłkarskie, z powodzeniem sprawdzą się także w ogródkach, z których często korzystają małe dzieci lub zwierzęta domowe.
Różnice między trawą łąkową a sportową dotyczą przede wszystkim zastosowania oraz sposobu wykorzystania, jednak ze względu na uniwersalność zastosowanych w nich roślin, obie stanowią ciekawy pomysł na przydomowy trawnik. Podczas ich użytkowania warto zwracać szczególną uwagę na sposób pielęgnacji oraz zawsze przestrzegać zaleceń producenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana