Czym różni się projekt budowlany oraz projektu konstrukcyjnego?
Projekt obiektu jest niezbędnym dokumentem podczas przygotowań i realizacji przedsięwzięcia w postaci budowy. Zawiera on w sobie opis budowli oraz wszelkie informacje dotyczące sposobu jej wznoszenia. Projekty dzieli się według różnych kryteriów. Jedna z klasyfikacji rozróżnia je na budowlane i konstrukcyjne. Co zawierają w sobie oba typu projektów? Czy się od siebie różnią?
Czy pojęcia projektu budowlanego i konstrukcyjnego są równoważne?
Niekiedy osoby niezorientowane w temacie używają pojęcia projektu budowlanego i projektu konstrukcyjnego zamiennie. Nie jest to prawidłowe, ponieważ istnieją zasadnicze różnice między tymi oboma zbiorami dokumentów. Trzeba jednak zauważyć, że projekt konstrukcyjny jest częścią projektu budowlanego. Natomiast dopiero cały projekt budowlany, w postaci zbioru dokumentów i projektów, potrzebuje zatwierdzenia prawnego.
Przeczytaj również: Dlaczego warto skorzystać z usług projektanta wnętrz urządzając mieszkanie?
Projekty budowlane, tworzone w takich miejscach, jak Pracowania Projektowa Gorsky Design, muszą zawierać dokładne informacje na temat inwestycji. W jego skład wchodzą więc między innymi projekt zagospodarowania działki i terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt konstrukcyjny. Jeżeli dla inwestycji niezbędne są różnego rodzaju pozwolenia i decyzje jej dotyczące, to powinny się one również znaleźć w projekcie budowlanym. Często do projektu dołączane są niezbędne opinie i uzgodnienia, dotyczące przeważnie zależności przyszłego budynku od innych budowli i części infrastruktury.
Przeczytaj również: Z czego składa się kompletna dokumentacja projektowa domu?
Czym jest projekt konstrukcyjny?
Projekt konstrukcyjny jest częścią projektu budowlanego i żeby takim w pełni się stał, musi zostać wzbogacony o te wszystkie wymienione wcześniej elementy. Konieczne jest również dopasowanie go do istniejącego na danym terenie planu zagospodarowania przestrzennego.
Projekt konstrukcyjny to dokładny opis budynku. Uwzględnione w nim muszą być wszystkie istotne szczegóły, które charakteryzują obiekt. Są to na przykład rodzaje ścian i dachu, liczba pomieszczeń, obecność garaży, piwnic czy poddasza. Dodatkowo w takim projekcie muszą być ujęte warunki gruntowo wodne.
W projekcie konstrukcyjnym dużo miejsca zajmują zwykle opisy konstrukcyjne wszystkich elementów budynku. Przedstawione są rodzaje poszczególnych materiałów oraz technologie, jakie zostają użyte do ich zastosowania. Poparciem dla tych informacji są dokładne rysunki techniczne poszczególnych elementów oraz rzuty całego budynku z uwzględnieniem jak największej liczby szczegółów. W projekcie są również uwagi dotyczące przeprowadzenia poszczególnych robót.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana