Co zawiera w sobie woda wytryskująca z fontann?
Fontanny miejskie to atrakcja, która zwłaszcza latem przyciąga dorosłych, dzieci i zwierzęta. Jedni tylko obserwują wytryskującą wodę, a inni chłodzą w niej dłonie i stopy. Niektórzy przemywają nawet twarz. Zdarzają się też osoby, zwłaszcza dzieci, które beztrosko piją wodę z fontanny. Zanim jednak zdecydujesz się na podobny czyn, dowiedz się, co zawiera w sobie woda wytryskująca z fontann.
Skąd pochodzi woda w fontannach?
Fontanny miejskie mogą być zasilane wodą na dwa sposoby:
- otwarty – woda jest pobierana z miejskiej sieci kanalizacyjnej,
- zamknięty – woda krąży w układzie zamkniętym, w którym jest co jakiś czas wymieniana (np. raz w miesiącu).
W pierwszym przypadku jakość i czystość wody odpowiada wodzie wodociągowej, natomiast w drugim jest zdecydowanie gorsza.
Co zawiera woda z fontann?
W Polsce kąpiel w fontannach miejskich jest zakazana. Ze względu na swój ogólnodostępny charakter woda w fontannach zawiera bakteriologiczne i mechaniczne zanieczyszczenia, które stanowią duże niebezpieczeństwo dla zdrowia. Można w niej znaleźć m.in.:
- bakterie grupy coli (także typu kałowego),
- enterokoki kałowe,
- dermatofity,
- Proteus vulgaris,
- Pseudomonas fluorescens,
- Vibrio cholerae,
- Salmonella,
- Shigella,
- grzyby drożdżoidalne,
- wirusy (norowirusy, enterowirusy),
- pierwotniaki pasożytnicze.
Kąpiele zwierząt – ptaków, kotów, psów, spływająca woda deszczowa, resztki pokarmów – wszystko to przyczynia się do zanieczyszczania wody wytryskującej z fontann. Dodatkowo wysokie temperatury przyspieszają proces namnażania się szkodliwych wirusów, bakterii i grzybów. Woda w fontannie może być dość przejrzysta, ale to wcale nie oznacza, że jest czysta. Już sama jej styczność ze skórą może powodować alergie i podrażnienia, natomiast picie jej grozi wywołaniem rozmaitych chorób, dlatego absolutnie nie należy tego robić.
Kto odpowiada za czystość wody w fontannie?
Art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy z dn. 18 marca 1990 roku o samorządzie gminnym – Dz. U. Z 2017 roku, poz. 1875 – stanowi, że utrzymanie gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jest obowiązkiem gminy. W praktyce oznacza to, że odpowiedzialność za stan fontann i opracowanie zasad zachowania osób znajdujących się w ich pobliżu, spoczywa na zarządcach i właścicielach tych obiektów. To oni mają obowiązek prowadzić serwis i kontrolę. Mogą w tym celu korzystać z pomocy takich firm jak Aqualine z Warszawy.
Jak widać, żadne organy państwowe nie badają i nie kontrolują jakości wody wypływającej z fontann. Mimo to można być pewnym, że jej jakość pozostawia wiele do życzenia i nie należy korzystać z niej dla ochłody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana