Ciekawe pomysły na designerską łazienkę
Designerska łazienka kojarzy się z luksusową i drogą armaturą oraz sprzętami z górnej półki. Jak się okazuje, nie musimy wydawać fortuny na ciekawe efekty wizualne. Wystarczy odrobina wyczucia, wiedzy praktycznej oraz dobry pomysł. Na klimat i charakter wnętrza wpływa wykończenie i efektowne dodatki, które można kupić za bezcen. Ważne, by postępować według określonych wskazówek, pomocnych w utrzymaniu pożądanego stylu aranżacji.
Minimalizm – prostota i wyrafinowanie
Minimalizm, bazujący na stylu skandynawskim, bije rekordy popularności. Opiera się na ponadczasowych, stonowanych kolorach (szarości, bieli, beżu i czerni) i prostych formach (głównie geometrycznych bryłach i klasycznych liniach). Filozofia minimalizmu powołuje się na przekonanie o konieczności ograniczenia przedmiotów materialnych w najbliższym otoczeniu, co przedkłada się bezpośrednio na wygląd łazienki. Poszukiwanie kolorów i wymyślnych wzorów jest bezcelowe. Styl minimalistyczny stawia na ład i porządek, wobec czego popularne są systemy regałów i półek (rzadziej szafek) umożliwiających przechowywanie kosmetyków i akcesoriów.
Przeczytaj również: Czy łazienki retro są praktyczne w użytkowaniu?
Minimalistyczna łazienka wyróżnia się wolnostojącą, białą wanną, dużą umywalką nablatową oraz ogromnym lustrem, pogłębiającym wrażenie dużej przestrzeni. Meble łazienkowe, a także płytki ceramiczne i glazura są zazwyczaj szare bądź białe. Ciekawe i popularne rozwiązanie stanowią drewniane baterie łazienkowe, które przełamują chłód bieli i szarości. Warto pomyśleć o puszystych dywanikach i ręcznikach, które nadadzą przytulności.
Przeczytaj również: Jak zaprojektować łazienkę z kabiną prysznicową?
Styl glamour – bogactwo dodatków
Łazienkę glamour można jednogłośnie określić jako szyk, bogactwo, przepych. Należy uważać, by nie przesadzić z kunsztownymi dodatkami, które przekroczą granicę piękna w kierunku tandety. Typowym rozwiązaniem są designerskie wanny wolnostojące, błyszczące złotem żyrandole, gustowne świece na luksusowych talerzykach i fantazyjne dodatki, np. szkatułki na kosmetyki. Posiadacze przestronnych łazienek wybierają często czarne ściany kontrastujące z białymi kafelkami, jednak coraz więcej osób skłania się ku wielkoformatowym płytom imitującym drewno czy marmurze. Atłasowe i aksamitne ręczniki dodadzą powiewu luksusu.
Łazienka w stylu rustykalnym – wiejski klimat
Wiejski styl rustykalny jest bezpośrednio związany z drewnem w postaci deski klozetowej, armatury, wypełnienia podłogi czy sufitu. Wanny wolnostojące górują nad kabinami prysznicowymi. Elementy dekoracyjne odrywają bardzo ważną rolę – często pojawiają się aluminiowe wiaderka służące za doniczki bądź kosze na brudną bieliznę, rattanowe krzesła, plisowane zasłony, bujne zielone rośliny, a nawet poroża na ścianach. Motywy kwiatowe i pastele dominujące na murze, podłogach i meblach nadają komfortu i przytulności.
Styl prowansalski – dominacja lawendy i wikliny
Styl prowansalski jest nierozerwalnie związany z subtelnością i urokliwym klimatem. Dominują pastele oraz postarzane meble łazienkowe, najczęściej w postaci bielonego drewna. Ważną rolę odgrywają dodatki: drewniane koszyczki z lawendą, rośliny, wiklinowe kuferki, fantazyjne mydelniczki i dozowniki, bogato zdobione ramy luster, a nawet obrazy. Zamiast klasycznych, białych regałów i półek pojawiają się eleganckie komody i witryny.
Łazienki retro – przeciwieństwo minimalizmu
Łazienki retro są odskocznią od stonowanego minimalizmu. Wolnostojąca wanna na złotych lwich nóżkach stanowi element główny wystroju. Wszystkie meble, armatura i dodatki są bogato zdobione. Baterie łazienkowe mogą być wyposażone w uchwyty krzyżowe, intarsję i stylowe oznaczenia ciepłej i zimnej wody. Styl retro nie istnieje bez staromodnych dodatków jak abażury, kinkiety nad lustrem, masywne zwierciadła. W przeciwieństwie do stylu skandynawskiego łazienka sprawia wrażenie ciężkiej i efektownej, a połyskujące elementy równają się z dodatkami typowymi dla stylu glamour.
Łazienki nowoczesne
Nowoczesna łazienka powinna przede wszystkim być zgodna z aktualnymi trendami, co może być trudnym zadaniem.
Sukcesem jest pro sta i uniwersalna armatura, meble oraz modne dodatki. Na ścianach i podłodze dominują klasyczne ko lory (szarość, czerń, biel) i naturalne surowe materiały (drewno, kamień, beton). Drewniane baterie łazienkowe, które pasują praktycznie do każdego stylu aranżacji, często wykorzystywane są w nowoczesnych łazienkach. Ostatnimi czasy niesłabnącą popularnością cieszą się czarne baterie, wykonane z dębu bagiennego i czarno-białego hebanu – mówi ekspert z firmy Green Home Design.
Architekci polecają, by łączyć ze sobą trzy tonacje kolorystyczne lub zdecydować się tylko na jedną z nich. W stylu nowoczesnym często pojawiają się motywy geometryczne ożywiane barwnymi akcentami, a także białe płytki ceramiczne, które optycznie powiększają przestrzeń. Najważniejsza jest funkcjonalność i wygoda.
Nowoczesna łazienka jest nieodłącznie związana z ekologią. Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają na redukcję zużycia wody, a dokładnie zaplanowane oświetlenie LED ma energooszczędne właściwości.
Łazienki w stylu industrialnym
Przestronna łazienka industrialna jest związana z betonem, czarną stalą i surową cegłą. Widoczne i charakterystyczne elementy konstrukcyjne budynku, instalacje oraz rury przypominają opustoszałe hale fabryczne. Jako zwieńczenie stylu możemy uznać stalowe wanny, szare lub czarne umywalki w kształcie prostokąta, płytki wielkoformatowe i ciekawe dodatki (żarówki na kablu, grzejniki).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana